Commons:Fair use

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Fair use and the translation is 80% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Fair use and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Přesměrovává sem stránka „Fair use“. Pokud hledáte images about Fair use, vizte Category:Fair use.

Shortcuts: COM:FAIRUSE • COM:FU • COM:FAIR

„Fair use“ není na Commons povoleno

Wikimedia Commons nepřijímá multimediální obsah šířený na základě fair use (jako jsou nesvobodná loga, přebaly, snímky obrazovky či reprodukce jiných děl chráněných autorským právem), protože podobné zákonné výjimky se stát od státu liší. Soubory, které např. spadají pod fair use podle práva USA (kde jsou výjimky velmi široké), tak nemohou být užity ve většině ostatních zemí.

Podmínky fair use závisejí na kontextu, ve kterém je daný obrázek (či jiný soubor) použit. Proto použití daného obsahu pod fair use může být na jedné stránce v pořádku, zatímco na jiné by takovéto použití bylo porušením autorských práv. Fair use navíc ani neumožňuje ukládání takovýchto souborů do obecných úložišť médií, jako jsou Wikimedia Commons. To znamená, že koncept fair use je prostě na Commons nepoužitelný.

Oba problémy jsou v rozporu s pravidlem Commons poskytovat obsah, který může používat kdokoli, jakkoli a za jakýmkoli účelem. Rozhodnutí Wikimedia Foundation (WMF) tak ukládání obsahu pod fair use na Wikimedia Commons výslovně zakazuje.

„Fair use“ je povoleno na některých projektech Wikimedia

Soubory pod fair use však můžete ukládat na místní wikiprojekty, pokud to povolují. Nezapomeňte, že obsah načtený na lokální wiki je použitelný jen na této wiki.

Na některých – ale zdaleka ne všech – místních wikiprojektech WMF pravidla povolují v úzce vymezených případech načítání některého nesvobodného obsahu. Všechny takové wiki však musí přijmout speciální licenční politiku, tzv. Exemption Doctrine Policy (EDP). Můžete si prohlédnout seznam, které wikiprojekty takovou politiku přijaly a které ne.

Například nizozemská Wikipedie načítání nesvobodného obsahu nedovoluje. Oproti tomu anglická Wikipedie dovoluje materiály pod fair use na základě pravidla o nesvobodném obsahu, které po vkladateli vyžaduje, aby uvedl podrobné zdůvodnění pro fair use.

Pokud váš místní wikiprojekt načítání materiálu pod fair use nepovoluje (a některé, například česká a španělská Wikipedie, nedovolují načítat soubory vůbec a využívají pouze média z Commons), neexistuje žádná možnost, aby se na dané wiki dalo k nesvobodnému obsahu či soubory pod fair use přistupovat jinak než externím odkazem (tzv. hotlinking je na projektech WMF zakázán). Pokud se vám nepodaří přesvědčít místní wikikomunitu, aby přijala EDP, nezbývá vám nic jiného, než se pokusit najít náhradu pod svobodnou licencí.

Související stránky

  • meta:Non-free content, úplný seznam projektů WMF seřazený podle jejich přístupu k nesvobodnému obsahu