Commons:Dozwolony użytek

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Fair use and the translation is 80% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Fair use and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
"Fair use" redirects here. For images about Fair use, see Category:Fair use.

Shortcuts: COM:FAIRUSE • COM:FU • COM:FAIR

Pliki udostępniane na zasadach "dozwolonego użytku (fair use)" nie są dozwolone na Commons

Wikimedia Commons nie zezwala na udostępnianie plików na zasadach "dozwolonego użytku (fair use)" (przykładowo są to: loga nie na wolnych licencjach, okładki, zrzuty ekranów czy inne reprodukcje prac objętych prawami autorskimi), ponieważ zasady dozwolonego użytku różnią się w różnych krajach, stąd pliki spełniające zasady dozwolonego użytku w jednym kraju (na przykład w USA, gdzie te zasady są bardzo liberalne), mogą ich nie spełniać w innych krajach, uniemożliwiając ich swobodne wykorzystywanie.

Dozwolony użytek jest także zależny od sposobu, kontekstu wykorzystania pliku. Oznacza to, że dany plik wykorzystany na zasadach dozwolonego użytku na jednej stronie może naruszać prawa autorskie na innej. Dodatkowo zasady dozwolonego użytku nie dopuszczają gromadzenia prac w bazach danych takich jak Commons. Wszystko to oznacza, że idea dozwolonego użytku nie może być stosowana na Commons.

Idea ta jest niezgodna z ogólną polityką Commons, która zakłada udostępnianie plików z możliwością ich wykorzystania przez wszystkich, wszędzie i w dowolnym celu. Rezolucja dotycząca licencji Fundacji Wikimedia (WMF) wprost zabrania projektowi Commons gromadzenia materiałów udostępnianych na zasadach dozwolonego użytku.

"Dozwolony użytek" jest dopuszczalny w niektórych projektach Wikimedia

Pliki udostępniane na zasadach dozwolonego użytku można przesłać do lokalnej wersji wiki, jeśli tylko zezwala ona na takie udostępnianie. Tak przesłane pliki mogą być używane wyłącznie w obrębie danego projektu wiki.

Niektóre, ale nie wszystkie, wersje projektów wiki WMF zezwalają na udostępnianie materiałów nie na wolnych licencjach, zazwyczaj pod ściśle określonymi warunkami, z założeniem spełnienia tak zwanej Polityki Wyłączenia. Tutaj możesz sprawdzić, czy taką politykę przyjęto także na twojej wiki.

Na przykład holenderska wersja Wikipedii nie zezwala na materiały nie objęte wolnymi licencjami, natomiast angielska wersja zezwala na udostępnianie plików na zasadach dozwolonego użytku, ale tylko na ściśle określonych zasadach , które wymagają od przesyłającego plik określenia szczegółowych przesłanek dozwolonego użytku. Takie ograniczenia zasad dozwolonego użytku są większe niż te nakładane przez prawodastwo USA.

Jeśli twój lokalny projekt wiki nie zezwala na udostępnianie materiałów na zasadach dozwolonego użytku (a niektóre, jak na przykład hiszpańska wersja Wikipedii, w ogóle wyłączyły możliwość lokalnego przesyłania plików, wykorzystując Commons, jako jedyne repozytorium multimediów), wtedy nie ma możliwości, by taka wiki udostępniała materiały nie na wolnych licencjach, czy na zasadach dozwolonego użytku inaczej, niż poprzez link zewnętrzny. Jeśli nie ma możliwości zmiany lokalnej polityki, to jedynym wyjściem jest stosowanie wolnych odpowiedników potrzebnych multimediów.

Zobacz też