Commons:Wolność panoramy
W prawie wszystkich krajach, sztuka, architektura i inne dzieła są chronione prawem autorskim przez określony czas. Oznacza to, że każda fotografia zrobiona takiemu dziełu w okresie obowiązywania prawa autorskiego jest utworem zależnym, pod warunkiem (zgodnie z prawem amerykańskim), że fotografia wykazuje poziom oryginalności wymagany do ochrony praw autorskich dzieła pochodnego.
Utwór zależny zazwyczaj wymaga licencji od twórcy utworu. Jednak w około połowie wszystkich krajów istnieje wyjątek w prawie autorskim, który eliminuje konieczność uzyskania licencji. Nazywamy ten wyjątek wolnością panoramy (ang. Freedom of Panorama, FOP), wyrażeniem pochodzącym od niemieckiego terminu Panoramafreiheit.
Dzieła, do których stosuje się wyjątek FOP, różnią się znacznie w zależności od kraju. Wyjątek ten ma zasadniczo zastosowanie jedynie do utworów wystawionych na stałe w przestrzeni publicznej. W niektórych krajach dotyczy to jedynie miejsc publicznych na wolnym powietrzu; w innych obejmuje miejsca wewnątrz budynków, do których wstęp jest płatny. Wyjątek może obejmować tylko architekturę, tylko architekturę i rzeźbę lub wszystkie utwory chronione prawem autorskim, w tym utwory literackie.
Należy pamiętać, że w każdym kraju, nawet tym, w którym nie ma wyjątku FOP, po wyjściu utworu z prawa autorskiego można go swobodnie fotografować. Wyjątek ten nie eliminuje jednak konieczności uzyskania licencji od fotografa.
Kwestie prawne
Budynki i rzeźby jako dzieła sztuki
Każdy budynek i rzeźba, które możemy zobaczyć w naszym otoczeniu, podlegają prawu autorskiemu w takim zakresie, w jakim zawierają w sobie twórczość artystyczną. Konwencja Berneńska art.2-1 wyraźnie to stwierdza: "Określenie "dzieła literackie i artystyczne" obejmuje [...] dzieła rysunkowe, malarskie, architektoniczne, rzeźbiarskie, rytownicze i litograficzne".
Zazwyczaj akty prawa autorskiego wymieniają taki obiekt wprost jako swój przedmiot prawa. Jest to powielane w ustawach krajowych (np. amerykańskie prawo autorskie w §102-8).
Nie można przypuszczać, że właściciele budynków posiadają prawa autorskie do swoich budynków. Z tego powodu, w krajach, w których nie ma wolności panoramy, Wikimedia Commons wymaga dowodu uwolnienia praw autorskich od ich właściciela przy publikowaniu jakichkolwiek zdjęć tych budynków. Jeśli właściciel budynku załaduje zdjęcie do Commons, załóż, że nie posiada on do niego praw autorskich. Poproś go o dostarczenie dowodu przeniesienia praw autorskich z architekta na niego lub o wystosowanie prośby do architekta, by opatrzył zdjęcie licencję zgodną z Commons.
Status prawny zdjęć
W Konwencji Berneńskiej art. 9 wyraźnie stwierdzono, że:
- Autorzy dzieł literackich i artystycznych chronionych niniejszą Konwencją mają wyłączne prawo zezwalania na zwielokrotnianie tych dzieł, w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie.
- Ustawodawstwo krajów Unii zezwala na zwielokrotnianie takich utworów w pewnych szczególnych przypadkach, pod warunkiem, że nie narusza to normalnego wykorzystania utworu i nie powoduje nieuzasadnionej szkody dla uzasadnionych interesów autora.
- Każde nagranie dźwiękowe lub wizualne jest uważane za reprodukcję w ramach niniejszej Konwencji.
Zostało to powtórzone na przykład w § 106 amerykańskiego prawa autorskiego i w odpowiednich ustawach krajowych.
Zgodnie z prawem autorskim:
- Robienie zdjęć budynków jest reprodukcją, na którą teoretycznie musi zezwolić architekt, jeśli prawo do reprodukcji nie znajduje się w krajowym prawie autorskim.
Tak jest w przypadku każdej pracy pochodnej opartej na jakiejkolwiek twórczości artystycznej.
Fotografie budynków
Fotografia budynku lub nawet jakiejkolwiek sceny w mieście lub na wsi nieuchronnie przedstawia jakieś elementy architektury lub nawet rzeźby. Fotografia może, ale nie musi, posiadać swój własny element twórczy, czyniący ją dziełem samym w sobie, ale wartość tego dzieła w oczywisty sposób zależy od wartości dzieł, które są na niej przedstawione. W przypadku takiej zależności, fotografia uznawana jest za pracę zależną.
To ograniczenie dotyczące fotografii budynków jest często osłabiane przez oddzielną klauzulę dotyczącą fotografii lub zdjęć budynków w miejscach publicznych. Klauzula ta nie zawsze jest jednak wyraźnie określona w przepisach krajowych.
Wybór prawa
Kwestia tego, które prawo krajowe ma zastosowanie w sprawie dotyczącej wolności panoramy, jest kwestią nierozstrzygniętą. Istnieje kilka potencjalnie sprzecznych zasad prawnych, z których każda może zostać wykorzystana do określenia prawa właściwego (patrz Template:Wp-wp-Choice of law). Prawo właściwe to prawdopodobnie jedno z następujących: kraj, w którym znajduje się przedstawiony przedmiot, kraj, z którego zrobiono zdjęcie lub kraj, w którym zdjęcie jest wykorzystywane (oglądane/sprzedawane). Ze względu na międzynarodowy zasięg Commons, zapewnienie zgodności z prawem wszystkich krajów, w których pliki są lub mogą być ponownie wykorzystywane, nie jest możliwe. Ponieważ kwestia wyboru prawa w odniesieniu do spraw związanych z wolnością panoramy jest nierozstrzygnięta, obecna praktyka na Commons polega na zatrzymywaniu zdjęć w oparciu o łagodniejsze prawo kraju, w którym obiekt się znajduje i kraju, w którym zdjęcie zostało zrobione. Na przykład, Korea Północna posiada odpowiednie prawo dotyczące wolności panoramy, podczas gdy prawo Korei Południowej, ograniczone do zastosowań niekomercyjnych, nie jest wystarczające dla Commons. W wyniku praktyki stosowania łagodniejszego prawa, generalnie zachowamy zarówno zdjęcia z Korei Północnej budynków w Korei Południowej (np. File:Joint Security Area from North Korea.jpg), jak i zdjęcia z Korei Południowej budynków w Korei Północnej (np. File:070401 Panmunjeom3.jpg).
- Related reading: Infringement in the Internet Age - Primetime for Harmonized Conflict-of-Laws Rules? by Anita B. Frohlich, 2008.
- Note wmf:DMCA Oldenburg (November 2012) and WMF response to it on the application of US freedom of panorama, not source country freedom of panorama, essentially endorsing lex loci protectionis for freedom of panorama.
Przesyłanie zdjęć objętych Wolnością panoramy do Commons
Przesyłając na Commons zdjęcia podlegające przepisom o Wolności panoramy, prosimy o oznaczenie ich tagiem FoP template, który zawiera prawne wyjaśnienie statusu utworu pod względem praw autorskich i sortuje zdjęcie do kategorii zdjęć podlegających tym przepisom. Jeśli kraj, w którym zdjęcie zostało zrobione nie posiada tych przepisów, lub zezwala na nie tylko w celach niekomercyjnych, nie może być ono objęte licencją zgodną z naszą polityką licencjonowania i musi zostać usunięte. Prośby o usunięcie prosimy składać na stronie Commons:Wnioski o usunięcie.
Dla zdjęć dzieł sztuki, które są objęte Wolnością panoramy w kraju, w którym zdjęcie zostało zrobione, można dołączyć szablon {{Not-free-US-FOP}}, aby poinformować użytkowników, że w USA (gdzie Commons jest hostowane) nie obowiązuje Wolność panoramy dla dzieł sztuki i że zdjęcie może nie nadawać się do ponownego wykorzystania w USA. Szablon ten nie powinien być stosowany w przypadku zdjęć przedstawiających jedynie dzieła architektoniczne, które są objęte amerykańskimi przepisami Freedom of Panorama.
Niuanse w wolności panoramy
Omówimy tu przypadek ustawodawstwa niemieckiego. Oto treść § 59 niemieckiej ustawy o prawie autorskim (Urheberrechtsgesetz, UrhG):
- Zezwala się na reprodukowanie za pomocą obrazu, rysunku, fotografii lub kinematografii utworów, które są trwale umieszczone na drogach, ulicach lub miejscach publicznych oraz na rozpowszechnianie i publiczne przekazywanie takich kopii. W przypadku dzieł architektury przepis ten stosuje się tylko do wyglądu zewnętrznego.
- Reprodukcje nie mogą być wykonywane na dziele architektury.
Cytowane z tłumaczenia angielskiego.
Publikacja reprodukcji
Powyższy artykuł zezwala na powielanie i publikowanie zdjęć wykonanych w miejscach publicznych. Oczywiste, że dotyczy to również publikowania zdjęć w sposób komercyjny.
Miejsca publiczne
Niemieckie prawo zezwala fotografom na robienie zdjęć, które są widoczne z publicznie dostępnych miejsc. Dotyczy to również dróg prywatnych i parków z dostępem publicznym. Nie obejmuje to jednak budynków dworców kolejowych ani peronów. Zdjęcie musi być zrobione z publicznie dostępnego punktu. Niedozwolone jest fotografowanie takich budynków z prywatnego domu lub z helikoptera.
W innych krajach ograniczenia te są czasem mniej rygorystyczne. Na przykład prawo australijskie, austriackie, brytyjskie, meksykańskie, indyjskie i amerykańskie zezwala na fotografowanie publicznie dostępnych wnętrz.
Stałe a tymczasowe
Wystawiane obiekty muszą być eksponowane w sposób trwały. Jeśli dzieło jest prezentowane w miejscu publicznym czasowo, możesz zostać zobowiązany do uzyskania wyraźnej zgody na jego sfotografowanie.
To, czy dzieło jest zainstalowane w miejscu publicznym na stałe, czy nie, nie jest kwestią bezwzględnego czasu, ale kwestią tego, jaki był zamiar, kiedy dzieło zostało tam umieszczone. Jeśli umieszczono je tam z zamiarem pozostawienia go w miejscu publicznym na czas nieokreślony lub przynajmniej na cały naturalny okres życia dzieła, wówczas jest ono "trwałe".
Rzeźba jest zazwyczaj umieszczana z zamiarem pozostawienia jej na czas nieokreślony. Ale jeśli od początku było jasne, że zostanie ona tam pozostawiona tylko, powiedzmy, na trzy lata, a następnie zostanie przeniesiona do muzeum, wtedy umieszczenie nie było "stałe". Z drugiej strony, jeśli rzeźba została umieszczona z zamiarem pozostawienia jej "na stałe", ale następnie została usunięta z powodu nowych planów budowlanych jakiś czas później, jej umieszczenie pozostaje "stałe", nawet jeśli rzeźba zostanie ostatecznie usunięta.
Nawet szybko rozpadające się dzieła mogą więc być "trwałe", a więc podlegać wolności panoramy. Malowidła uliczne, rzeźby z lodu, piasku czy śniegu rzadko trwają dłużej niż kilka dni czy tygodni. Jeśli są one pozostawione w przestrzeni publicznej na czas ich naturalnego życia, to i tak są uważane za "trwałe". Ale jeśli, na przykład, rzeźba lodowa jest wystawiona tylko na kilka godzin, a następnie przeniesiona do chłodni, nie może być umieszczona na stałe. (Zobacz też archiwalna dyskusja z 09/2013).
Architektura a rzeźby
Niemieckie prawo zezwala na fotografowanie zarówno budynków, jak i rzeźb. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest inna. Zobacz poniżej.
Muzyka, literatura itp.
Zdarza się, że utwór literacki jest częścią budynku lub rzeźby albo jest przedstawiony na publicznie dostępnej tablicy. W większości jurysdykcji, utwór literacki posiada odrębne prawo autorskie, które musi być rozpatrywane oddzielnie, chyba że jest integralną częścią budynku lub rzeźby. Tablica opisująca budynek lub rzeźbę nie będzie się kwalifikować, chyba że utwór znajduje się w jednej z jedenastu jurysdykcji, które przewidują wyjątek dla utworów literackich.
Podanie źródła
Prawo autorskie zazwyczaj zobowiązuje fotografa do podawania autorów dzieł przedstawionych na jego zdjęciu. Oznacza to zazwyczaj, że fotograf musi podać opis przedstawionych obiektów i ich autorów. Jednakże, fotograf może być zwolniony z tego obowiązku, gdy autorstwo jest trudne do wywnioskowania. Na przykład, niemieckie prawo autorskie mówi w §62, że fotograf nie musi podawać autora, jeśli autorstwo nie jest wyraźnie obecne na przedstawionym przedmiocie.
Prawo do modyfikacji
Wolność panoramy jest ograniczona do wykonywania zdjęć rzeczywistych obiektów. Ogólnie rzecz biorąc, swoboda modyfikacji takich zdjęć jest ograniczona. Przykładowo, niemiecka ustawa w §62 zabrania jakichkolwiek modyfikacji, z wyjątkiem tych, które są technicznie wymagane przez metodę powielania.
Dalsze prace pochodne
Praca pochodna oparta na fotografii jest najczęściej również pracą pochodną opartą na przedstawionym obiekcie. Wolność panoramy zwykle nie obejmuje delegowania prawa do autoryzacji dzieł pochodnych. Twórca fotografii ma prawo do autoryzacji dzieła pochodnego na podstawie fotografii tylko w takim zakresie, jaki wynika z twórczego elementu jego dzieła. Nie ma jednak prawa autoryzować utworu pochodnego w zakresie związanym z oryginalnym obiektem.
Zdjęcia obiektów z domeny publicznej
Obiekty z domeny publicznej nie są chronione prawem autorskim, więc obiekty tego rodzaju mogą być swobodnie fotografowane, a zdjęcia mogą być publikowane zarówno nieodpłatnie, jak i komercyjnie, przynajmniej w zakresie prawa autorskiego (mogą jednak istnieć umowne lub inne ograniczenia dotyczące robienia zdjęć, zwłaszcza na terenie własności prywatnej). Co więcej, zdjęcia obiektów należących do domeny publicznej mogą być dowolnie modyfikowane, a prace pochodne mogą być swobodnie rozwijane. Na przykład, stare budynki i posągi, których architekt lub artysta zmarł więcej niż określoną liczbę lat temu (w zależności od kraju), należą do domeny publicznej.
Sytuacja w różnych krajach
W tej części przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje na temat statusu prawnego wolności panoramy w różnych krajach i regionach. Nie jest to porada prawna, a jedynie informacja w celach informacyjnych.
Mapa
Podsumowanie
Country | Buildings | 3D artwork | 2D artwork | Text | Public interiors | |
---|---|---|---|---|---|---|
Afganistan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Albania | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ✗ | |
Algieria | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | [1] | |
Andora | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Angola | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓[2] | |
Antigua i Barbuda | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Argentyna | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ? | |
Armenia | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ? | |
Australia | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Austria | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | [4] | |
Azerbejdżan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Bahamy | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Bahrajn | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Bangladesz | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Barbados | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Białoruś | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Belgia | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Belize | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Benin | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Bhutan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Boliwia | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Bośnia i Hercegowina | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Botswana | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Brazylia | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Brunei | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ? | |
Bułgaria | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Burkina Faso | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Burundi | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kambodża | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kamerun | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kanada | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Republika Zielonego Przylądka | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Republika Środkowoafrykańska | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Czad | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Chile | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Chiny | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Kolumbia | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Komory | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Demokratyczna Republika Konga | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kongo | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kostaryka | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Chorwacja | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ✗ | |
Kuba | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Curaçao | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Cypr | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Czechy | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ?[5] | |
Dania | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Dżibuti | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Dominika | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Dominikana | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Timor Wschodni | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓[2] | |
Ekwador | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Egipt | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Salwador | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Gwinea Równikowa | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Erytrea | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Estonia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Eswatini | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Etiopia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Fidżi | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Finlandia | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Francja | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Gabon | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Gambia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Gruzja | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Niemcy | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Ghana | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Grecja | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Grenada | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Gwatemala | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Gwinea | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Gwinea Bissau | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ? | |
Gujana | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Haiti | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Honduras | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Hongkong | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Węgry | ✓ | ✓ | ✓[6] | ✗ | ✗ | |
Islandia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Indie | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Indonezja | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Iran | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Irak | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Irlandia | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Izrael | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Włochy | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Wybrzeże Kości Słoniowej | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Jamajka | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Japonia | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ? | |
Jordania | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kazachstan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kenia | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ? | |
Kiribati | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kosowo | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kuwejt | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Kirgistan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Laos | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Łotwa | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Liban | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Lesotho | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Liberia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Libia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Liechtenstein | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ? | |
Litwa | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Luksemburg | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Makau | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ✗ | |
Madagaskar | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Malawi | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Malezja | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Malediwy | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Mali | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Malta | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ? | |
Mauretania | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | [1] | |
Mauritius | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Meksyk | ✓ | ✓ | ✓ | ?[7] | ✓[8] | |
Mikronezja | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Mołdawia | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Monako | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Mongolia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Czarnogóra | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Maroko | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Mozambik | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Mjanma | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Namibia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Nauru | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Nepal | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Holandia | ✓ | ✓[9] | ✓[9] | ✓ | [10] | |
Nowa Zelandia | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Nikaragua | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Niger | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Nigeria[11] | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Korea Północna | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ? | |
Macedonia Północna | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Norwegia | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Oman | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Pakistan | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Palau | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Panama | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Papua-Nowa Gwinea | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Paragwaj | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ✗ | |
Peru (Andyjski Wspólny Rynek) | ✓ | ✓ | ✓ | ?[12] | ✓[13] | |
Filipiny | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Polska | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Portugalia | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓[2] | |
Katar | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Rumunia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Rosja | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Rwanda | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Saint Kitts i Nevis | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Saint Lucia | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Saint Vincent i Grenadyny | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Samoa | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
San Marino | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓[2] | |
Arabia Saudyjska | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Senegal | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Serbia | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |
Seszele | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Sierra Leone | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Singapur | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Słowacja | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ? | |
Słowenia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Wyspy Salomona | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Południowa Afryka | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Korea Południowa | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Sudan Południowy | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Hiszpania | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Sri Lanka | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Sudan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Surinam | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Szwecja | ? | ? | ? | ✗ | ? | |
Szwajcaria | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | |
Syria | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Republika Chińska | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Tadżykistan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Tanzania | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Tajlandia | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ? | |
Togo | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Tonga | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Trynidad i Tobago | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Tunezja | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | [1] | |
Turcja | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Turkmenistan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Tuvalu | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Uganda | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✓ | |
Ukraina | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Zjednoczone Emiraty Arabskie | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Wielka Brytania | ✓ | ✓ | [3] | ✗ | ✓ | |
Stany Zjednoczone | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | |
Urugwaj | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | [14] | |
Uzbekistan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Vanuatu | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Watykan | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Wenezuela | ✓ | ✓ | ✓ | ? | ✗ | |
Wietnam | ✗[15] | ✗[15] | ✗ | ✗ | ✗ | |
Jemen | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Zambia | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | |
Zimbabwe | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | |
Notes |
|
Wolność panoramy dla najwyższych budynków na świecie
Zasady ujednolicone
Kliknij na linki po prawej stronie, aby zobaczyć skonsolidowane przepisy dotyczące swobody wykonywania zdjęć panoramicznych dla wszystkich krajów w każdym regionie. Na listach znajdują się kraje, dla których przepisy nie zostały jeszcze określone.
Skróty
Poniższe skróty prowadzą do sekcji określających zasady wolności panoramy w poszczególnych krajach, o ile są one dostępne. Jeśli dla danego kraju nie określono zasad wolności panoramy, skrót prowadzi do strony zawierającej zasady dotyczące praw autorskich dla tego kraju.
- COM:FOP Abkhazia
- COM:FOP Afghanistan
- COM:FOP Albania
- COM:FOP Algeria
- COM:FOP Andorra
- COM:FOP Angola
- COM:FOP Antigua and Barbuda
- COM:FOP Argentina
- COM:FOP Armenia
- COM:FOP Aruba
- COM:FOP Australia
- COM:FOP Austria
- COM:FOP Azerbaijan
- COM:FOP Bahamas
- COM:FOP Bahrain
- COM:FOP Bangladesh
- COM:FOP Barbados
- COM:FOP Belarus
- COM:FOP Belgium
- COM:FOP Belize
- COM:FOP Benin
- COM:FOP Bhutan
- COM:FOP Bolivia
- COM:FOP Bosnia and Herzegovina
- COM:FOP Botswana
- COM:FOP Brazil
- COM:FOP Brunei
- COM:FOP Bulgaria
- COM:FOP Burkina Faso
- COM:FOP Burundi
- COM:FOP Cambodia
- COM:FOP Cameroon
- COM:FOP Canada
- COM:FOP Cape Verde
- COM:FOP Cayman Islands
- COM:FOP Central African Republic
- COM:FOP Chad
- COM:FOP Chile
- COM:FOP China
- COM:FOP Colombia
- COM:FOP Comoros
- COM:FOP Costa Rica
- COM:FOP Croatia
- COM:FOP Cuba
- COM:FOP Cyprus
- COM:FOP Czech Republic
- COM:FOP Czechoslovakia
- COM:FOP DRC
- COM:FOP Denmark
- COM:FOP Djibouti
- COM:FOP Dominican Republic
- COM:FOP Dominica
- COM:FOP East Timor
- COM:FOP Ecuador
- COM:FOP Egypt
- COM:FOP El Salvador
- COM:FOP Equatorial Guinea
- COM:FOP Eritrea
- COM:FOP Estonia
- COM:FOP Eswatini
- COM:FOP Ethiopia
- COM:FOP European Union
- COM:FOP Faroe Islands
- COM:FOP Fiji
- COM:FOP Finland
- COM:FOP France
- COM:FOP Gabon
- COM:FOP Gambia
- COM:FOP Georgia
- COM:FOP Germany
- COM:FOP Ghana
- COM:FOP Greece
- COM:FOP Grenada
- COM:FOP Guatemala
- COM:FOP Guernsey
- COM:FOP Guinea-Bissau
- COM:FOP Guinea
- COM:FOP Guyana
- COM:FOP Haiti
- COM:FOP Honduras
- COM:FOP Hong Kong
- COM:FOP Hungary
- COM:FOP Iceland
- COM:FOP India
- COM:FOP Indonesia
- COM:FOP Iran
- COM:FOP Iraq
- COM:FOP Ireland
- COM:FOP Israel
- COM:FOP Italy
- COM:FOP Ivory Coast
- COM:FOP Jamaica
- COM:FOP Japan
- COM:FOP Jersey
- COM:FOP Jordan
- COM:FOP Kazakhstan
- COM:FOP Kenya
- COM:FOP Kiribati
- COM:FOP Kosovo
- COM:FOP Kuwait
- COM:FOP Kyrgyzstan
- COM:FOP Laos
- COM:FOP Latvia
- COM:FOP Lebanon
- COM:FOP Lesotho
- COM:FOP Liberia
- COM:FOP Libya
- COM:FOP Liechtenstein
- COM:FOP Lithuania
- COM:FOP Luxembourg
- COM:FOP Macao
- COM:FOP Madagascar
- COM:FOP Malawi
- COM:FOP Malaysia
- COM:FOP Maldives
- COM:FOP Mali
- COM:FOP Malta
- COM:FOP Marshall Islands
- COM:FOP Mauritania
- COM:FOP Mauritius
- COM:FOP Mexico
- COM:FOP Micronesia
- COM:FOP Moldova
- COM:FOP Monaco
- COM:FOP Mongolia
- COM:FOP Montenegro
- COM:FOP Morocco
- COM:FOP Mozambique
- COM:FOP Myanmar
- COM:FOP Nagorno-Karabakh
- COM:FOP Namibia
- COM:FOP Nauru
- COM:FOP Nepal
- COM:FOP Netherlands
- COM:FOP New Zealand
- COM:FOP Nicaragua
- COM:FOP Nigeria
- COM:FOP Niger
- COM:FOP North Korea
- COM:FOP North Macedonia
- COM:FOP Northern Cyprus
- COM:FOP Norway
- COM:FOP Oman
- COM:FOP Pakistan
- COM:FOP Palau
- COM:FOP Panama
- COM:FOP Papua New Guinea
- COM:FOP Paraguay
- COM:FOP Peru
- COM:FOP Philippines
- COM:FOP Poland
- COM:FOP Portugal
- COM:FOP Qatar
- COM:FOP Republic of the Congo
- COM:FOP Romania
- COM:FOP Russia
- COM:FOP Rwanda
- COM:FOP Saint Kitts and Nevis
- COM:FOP Saint Lucia
- COM:FOP Saint Vincent and the Grenadines
- COM:FOP Samoa
- COM:FOP San Marino
- COM:FOP Saudi Arabia
- COM:FOP Senegal
- COM:FOP Serbia
- COM:FOP Seychelles
- COM:FOP Sierra Leone
- COM:FOP Singapore
- COM:FOP Slovakia
- COM:FOP Slovenia
- COM:FOP Solomon Islands
- COM:FOP Somalia
- COM:FOP South Africa
- COM:FOP South Korea
- COM:FOP South Sudan
- COM:FOP Soviet Union
- COM:FOP Spain
- COM:FOP Sri Lanka
- COM:FOP Sudan
- COM:FOP Suriname
- COM:FOP Sweden
- COM:FOP Switzerland
- COM:FOP Syria
- COM:FOP Sao Tome and Principe
- COM:FOP Taiwan
- COM:FOP Tajikistan
- COM:FOP Tanzania
- COM:FOP Thailand
- COM:FOP Togo
- COM:FOP Tonga
- COM:FOP Trinidad and Tobago
- COM:FOP Tunisia
- COM:FOP Turkey
- COM:FOP Turkmenistan
- COM:FOP Tuvalu
- COM:FOP Uganda
- COM:FOP UAE
- COM:FOP UK
- COM:FOP Ukraine
- COM:FOP United Arab Emirates
- COM:FOP United Kingdom
- COM:FOP United States
- COM:FOP Uruguay
- COM:FOP US
- COM:FOP Uzbekistan
- COM:FOP Vanuatu
- COM:FOP Vatican
- COM:FOP Venezuela
- COM:FOP Vietnam
- COM:FOP Yemen
- COM:FOP Yugoslavia
- COM:FOP Zambia
- COM:FOP Zimbabwe
Zobacz też
- {{Licensed-FOP}} szablon do formatowania i internacjonalizacji licencji obrazów FOP
- Commons:Dzieła pochodne
- Commons:De minimis/pl
- Category:FOP-related deletion requests
Bibliografia
- Vogel. In: Gerhard Schricker (Hrsg.): Urheberrecht. Kommentar. 2. Auflage. Beck, München 1999, ISBN 3-406-37004-7
- Dreier. In: Thomas Dreier/Gernot Schulze: Urheberrechtsgesetz. 2. Auflage. München: Beck 2006 ISBN 340654195X
- Cornelie von Gierke: Die Freiheit des Straßenbildes (§59 UrhG). In: Hans-Jürgen Ahrens (Hrsg.): Festschrift für Willi Erdmann. Zum 65. Geburtstag. Heymann, Köln u.a. 2002, S. 103-115, ISBN 3-452-25191-8
Linki zewnętrzne
- Ta strona jest oparta na artykule w niemieckiej Wikipedii Panoramafreiheit
Uwagi
Some citation text may not have been transcluded |
---|
|